İrlanda'nın Popüler Şehirleri

İrlanda'nın Popüler Şehirleri

İrlanda’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehri, başkent Dublin’dir.

Bunun dışında öğrenciler eğitim için;

  • Cork,
  • Limerick 
  • Galway
  • Belfast, şehirlerini de tercih etmektedirler.

Cork

İrlanda’nın en büyük 2. Şehri olan Cork tarihi ve otantik yapısıyla dikkat çekmektedir. 17. yy’da küçük bir kasaba olan Cork, 20. yy’a gelindiğinde büyük gelişme göstermiş, İrlanda ‘da Dublin’e rakip sayılan tek şehir haline gelmiştir.

Cork mimarisiyle ünlü kaleleri , geniş sokakları, doğal güzellikleri, tarihi mimarisi, İngiliz pazarlarını andıran açık ve kapalı pazarları, turistik yapısıyla, Dublin’den sonra en çok turist çeken şehirdir.

 Limerick

Limerick İrlanda’nın güneyinde yer alan ve nehir üzerine kurulan İrlanda’nın önemli şehirlerinden biridir. Limericke ulaşım köprülerle sağlanır. Şehrin birbirinden farklı 3 girişi vardır.  Bu köprüleri kullanarak Limerick’e ulaşılabilir.

Limerick doğal yapısıyla, mimarisi, kafe ve publarıyla canlı bir şehirdir. Limerick Dublin’e göre daha sessiz ve daha sakin bir şehirdir. Dublin kozmopolit yapısıyla her ne kadar ön plana çıksa da Limerick’te öğrenci şehri olarak bilinir.


Galway

Kabileler şehri anlamına gelen Galway, İrlanda’nın batısında nehir kıyısında bir şehirdir. Ortaçağ mimarisini hemen hemen her sokakta görmenin mümkün olduğu şehir, canlı ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Galway’de yer alan tarihi sanat müzesi, Galway’in tarihi hakkında bütün bilgiyi sunmaktadır. Şehrin simgesi haline gelen İspanyol Kemeri Galway’e gidince mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 

Belfast

Kuzey İrlanda’nın başkenti olan Belfast, kuzeyin en fazla nüfusuna sahip olan şehridir. Liman şehri olarak bilinen bu şehirde birçok tershane bulunmaktadır. Bu özelliği ile de ticaret alanında gelişmiştir. Ekonomik alanda her geçen gün gelişen  şehir, turizme de önem vermektedir. Dil okullarının sayesinde her yıl binlerce öğrenci Belfast’a dil eğitimi almaktadır.

Sokak sanatları, tarihi yapıları, müzeleri ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir şehirdir. İngiliz ve İrlanda kültürünü en belirgin şekilde yansıtan şehirlerden biridir.

Şehrin en ünlü meydanı olan Donagell Meydanı birçok turistik mekana sahiptir.  Meydan’dan birçok tarihi ve turistik mekana yürüyerek gidilebilir. Belfast Sarayı,Belfast Kalesi, Titanic Binası en çok turist çeken yerleridir.

 

25 hafta ve üzeri dil eğitimine giden öğrenciler için verilen çalışma izni Cork, Limerick, Galway gibi İrlanda’nın  diğer şehirleri için de geçerlidir. Ancak hizmet sektörünün en yoğun olduğu, turist sayısının her geçen gün arttığı ve metropol yapısından dolayı ve aynı zamanda  alternatifi olan şehirlere oranlara daha rahat iş  bulunması nedeniyle , dil eğitimi için giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Dublin şehrini tercih etmektedir.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım