Erasmus Hibe Ne Kadar?

Erasmus+ Programı kapsamında her yıl birçok üniversite öğrencisi yurt dışı deneyimi kazanmaktadır. Erasmus+ Programı örgün ve staj hareketliliği olmak üzere iki farklı imkan sunmaktadır.

Erasmus +Örgün hareketliliği öğrencilerin bağlı olduğu fakülte ve bölüm kapsamında anlaşmalı olan Avrupa’daki okullarda 1 veya 2 dönem boyunca eğitim almayı kapsarken Erasmus+ Staj hareketliği ise öğrencilere kendi alanları ile yurt dışında staj yaparken bir yandan Erasmus hibe desteği sayesinde yaşam masraflarını karşılama imkanı sağlar.

Erasmus+ hareketliği içerisinde bulunan ülkelere göre değişim gösteren Erasmus hibeleri Erasmus+ kapsamında fonlanmaktadır. Erasmus programında Erasmus hibesini her öğrenci alamayabilir. Öğrencilerin okuldan okula kural değişse de bağlı olduğu Üniversite içerisinde Erasmus Programı yabancı dil sınavında başarılı olması aynı zamanda not ortalamasının da belli bir oranın üzerinde olması gerekir.

Erasmus+ programı kapsamında verilen Erasmus hibeleri aşağıda belirtildiği gibidir:

Listede sıralanan ülkeler için verilen Erasmus hibe miktarları ülkelerin pahalılık düzeyine göre değişmektedir.  Erasmus Staj Hareketliliğine katılan öğrenciler Erasmus örgün eğitime katılan öğrencilere göre aylık 100€ daha fazla Erasmus Hibesi almaktadır.

    Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi(€) Aylık Öğrenci Staj Hibesi (€)
1. Grup Program Ülkeleri Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık         500      600
2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye        400       500
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya         300        400

Endless Abroad Yurt Dışı Eğitim Erasmus+Staj Hareketliliği kapsamında İspanya, İrlanda, Malta gibi staj yerinizin organize edilmesi ve vize başvurusu konusunda öğrencilere yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimiz Örneğin İspanya’da stajlarını yaparken aynı zamanda Erasmus Hibesi olarak aylık 500€ ödenek almaktadırlar. Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında öğrencilere verilen Erasmus Staj Hibenizin tamamını alabilmeniz için min. 2 ay staj yapılması gerekir.

Daha fazla bilgi almak için 444 3 660 numaralı telefondan Endless Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

*Belirtilen bilgiler üniversiteler Erasmus koordinatörlükleri tarafından değişim gösterebilir.

İlgili Blog Yazıları

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım